Monthly Archives: liepos 2014

Liepos pirmąją garliaviškiai patyrė fiasko – sutrumpinta daugelis mašrutinių taksi maršrutų be išankstinio gyventojų informavimo


Liepos 1 d. dauguma Garliavos (Kauno rajonas) krypties maršrutinių taksi maršrutų buvo pakeisti. Kauno rajono savivaldybė apie pasikeitimą informavo tik likus 1 dienai iki jų įsigaliojimo! Turint omenyje, kad keitėsi daugelio maršrutų trasos, tokią situaciją vertiname kaip nepagarbą keleiviams.

Antradienį prabudę garliaviškiai ir nė nenutuokė, kad vietoje į Kauno miesto centrą juos nuvešiančius maršrutinius taksi jie išvys tais pačiais numeriais, bet kitais maršrutais kursuojančius mikroautobusus. Tokį pokštą iškrėtė Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės. Kuri kaltesnė, dar neaišku, bet manoma, kad rajono savivaldybę į kampą įspraudė būtent miesto savivaldybė, neleidusi keleiviniams  mikroautobusams važiuoti giliau į miestą.

Negana to – apie grandiozinius pasikeitimus rajono savivaldybė informavo likus tik vienai dienai ir tik savo tinklalapyje. Šiuos pasikeitimus vertiname ne kaip eilinį vieno ar dviejų maršrutų pakeitimą, bet kaip Kauno rajono maršrutinių taksi reformą, nes pakeisti maršrutai dabar važiuoja tik iki Kauno pilies, maršrutų numeriai: 81 (buvo Tabariškės – Šiaurės pr. prie parduotuvės „Iki“), 97 (buvo Garliava – „Urmas“ pro Savanorių pr.), 99 (buvo Garliava – „Urmas“ pro centrą ir Vydūno alėją), 102 (buvo Skriaudžiai – Garliava – Kauno Klinikinė ligoninė Šilainiuose). Kiti maršrutai nepakitę, bet suretinti tvarkaraščiai.

Jau daugelį metų maršrutiniai taksi, kursavę iš Garliavos į „Urmo“ miestelį, Kauno miesto centrą, Savanorių pr., Vydūno al. dabar veža tik iki Kauno pilies.

NVTKA tai, kad Kauno rajono savivaldybė apie pasikeitimus informavo tik birželio 30 d. (likus vienai dienai iki pokyčių), vertina neigiamai.

„Toleruoti šitokios savivaldybės nepagarbos gyventojams ir viešojo transporto keleiviams tiesiog negalima! Apie tokius didelius maršrutų pokyčius privalėjo savivaldybė informuoti likus mažiausiai 30 dienų iki jų įsigaliojimo. Tai yra ne eiliniai maršrutų ir tvarkaraščių pasikeitimai, bet reforma. Informacija privalėjo būti paskelbti ne tik savivaldybės tinklalapyje, o visomis galimomis žiniasklaidos priemonėmis. Be to, kaip buvęs maršrutų ir eismo tvarkaraščių projekto internete www.marsrutai.lt dalyvis, iš buvusių kolegų sužinojau, kad rajono savivaldybė netgi laiku neinformavo (t.y., informaciją atsiuntė tik liepos 1 d. popietę) projekto kūrėjų apie pasikeitimus, nors, pagal pasirašytą abišalę bendradarbiavimo sutartį, informuoti privalėjo iš anksto, kad tinklalapyje būtų spėta laiku pakeisti informaciją. Kauno rajono savivaldybė, atsiuntusi liepos 1 d. informaciją nė nesugebėjo atsiprašyti – tai tiesiog apgailėtina“.

Taigi dėl rajono savivaldybės nekompetencijos, nukentėjo tos pačios savivaldybės gyventojai ir rinkėjai, renkantys savivaldybės atstovus per savivaldybių rinkimus.

Keleivių asociacija: Šiaulių „Busturo“ požiūris į keleivių interesus ginančią organizaciją – neigiamas


Sidikerskis BusturasNacionalinei viešojo transporto keleivių asociacijai (NVTKA) paskelbus istoriją apie Susisiekimo ministerijos pripažintas negaliojančiomis vežėjo „Busturas“ patvirtintas keleivių vežimo taisykles, Šiaulių naujienų tinklalapyje „Šiaulių naujienos“ „Busturo“ generalinis direktorius suskubo priešgyniauti, politiškai išsisukinėti ir skleisti melagingą informaciją apie NVTKA.

2014 m. liepos 4 d. „Šiaulių naujienose“ paskelbtame straipsnyje „Busturo“ keleivių vežimo taisyklės – negaliojančios“ (http://www.snaujienos.lt/naujienos/miesto-gyvenimas/34811-busturo-keleivi-veimo-taisykls–negaliojanios), negerbdamas Susisiekimo ministerijos išaiškinimo, „Busturo“ generalinis direktorius T. Bielinskas ėmė aiškintis, kad keleivių vežimo taisyklės yra „keleivių patogumui“. NVTKA su tuo visiškai nesutinka.

Generalinis direktorius straipsnyje teigia: „Mes pasiskaitysime gautą tekstą. Tik tiek, kad aš žinau, jog šituo skambiu pavadinimu – nacionaline asociacija – yra pasivadinę penki vaikinai iš Kauno, kurie net įstaigos adreso neturi. Nė vienas keleivis nėra skundų pareiškęs ir nė vienas nėra baudos gavęs. Aš sakau, kad čia kažkokių apsišaukėlių vaikinų, veikiančių visos Lietuvos vardu, raštai, kurie gaišina žmonių laiką. Tačiau jeigu ateityje atsirastų bent kiek normalesnė organizacija, turinti tūkstantį ar daugiau tūkstančių narių, tikrai sveikintume ir netgi padėtume plėtoti veiklą“, – taip į asociacijos iškeltas problemas reagavo UAB „Busturas“ generalinis direktorius Tomas Bielinskas.

NVTKA pirmininkas Julius Majauskas yra kitokios nuomonės ir su visa pagarba teigia, kad situacija yra tikrai labai rimta – „Busturo“ generalinis direktorius T. Bielinskas turėtų ne tik „pasiskaityti“ gautus tekstus iš NVTKA (gautas birželio mėn. pirmojoje pusėje) ir Susisiekimo ministerijos (gautas liepos pirmąją pusę), bet ir nuodugniai juos išnagrinėti.

„Šiek tiek su ironija pažvelgiau ir į „Busturo“ generalinio direktoriaus požiūrį į vežėjo klientų interesus ginančią organizaciją. Suprantu, kad nelengva susitaikyti su mintimi, kad kažkas stebi ir kritikuoja įmonės veiklą, siekdami jai padėti tobulėti. Bet galbūt vertėtų susilaikyti nuo arogancijos, melagingos informacijos skleidimo ir senamadiško požiūrio į visuomeniškai veikiančią organizaciją, siekiančią tobulėjimo, o ne priešiškumo ir piktumo, rodymo. Mes netgi labai etiškai pasielgėme, turint omenyje tai, kad „Busturą“ apie galimai negaliojančias taisykles informavome nesislėpdami, o teikdami raštą tuo pat metu, kaip ir Susisiekimo ministerijai. Pastaroji atsakymą mums parengė, o „Busturas“ nei mums rašė, nei mums skambino – kitaip tariant, padiskutuoti apie iškeltą problemą nenorėjo ir ją tiesiog ignoravo. Galbūt „Busturo“ generaliniam direktoriui geriau, kai jo niekas nejudina ir taip stovi nejudanti pelkė. Bet kur mes su tokiu požiūriu nueitume? Gyvenimas juda ir „Busturas“ tikrai dar turi kur tobulėti“, – pasakoja NVTKA pirmininkas J. Majauskas.

„Mūsų organizaciją sudaro ne 5, bet žymiai daugiau asmenų. „Busturas“ nėra kreipęsis į NVTKA nė karto ir nesiteiravęs nei raštu, nei žodžiu, kiek turime narių, tai tas skaičius 5 čia tiesiog spėliojimas. Bet reikia turėti omenyje ir tai, kad organizacija įkurta tik praėjusiaisiais metais, tad joje narių tikrai nėra tūkstančio ar daugiau, kaip pageidautų „Busturo“ generalinis direktorius, kuriam narių kiekis, kaip supratau, yra vienintelis rodiklis, dėl kurio verta pripažinti organizacijos egzistavimą ir veiklą. Be to, siekiant sklandesnės finansine prasme asociacijos veiklos, nuo šių metų pradžios buvo įvestas narių įstojimo ir metinis narystės mokesčiai, kurie jau atšaukti, nes nepasiteisino ir tai gerokai pristabdė naujų narių įstojimą. Trūksta ir žinomumo apie organizaciją, todėl narių skaičius didėja lėtai, bet tūkstantį narių organizacija ateityje tikrai turės – visuomenės susidomėjimas viešuoju transportu yra didelis.

Dabartiniai NVTKA nariai gyvena Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose. Tai yra aktyvūs, patyrę viešojo transporto entuziastai ir keleiviai, Lietuvos ir užsienio viešuoju transportu besidomintys vidutiniškai 5 metus ir 92 proc. narių viešuoju transportu naudojasi kasdien. Daugiau kaip pusė narių yra įgiję aukštąjį išsilavinimą.

NVTKA yra jaunimo organizacija ir siekia dalyvauti visuomenės kūrimo procese ir kad artimiausioje ateityje viešasis transportas Lietuvoje būtų modernus ir tenkinantis keleivių interesus. Nacionaline asociacija vadinamės dėl to, kad veiklą siejame ne su kokiu nors vienu regionu, bet su visa Lietuva. Tai yra labai aiškiai išdėstyta asociacijos tinklalapyje. Bet akivaizdu, kad „Busturo“ generalinis direktorius T. Bielinskas NVTKA tinklalapio neskaitė. O kam? Juk net Susisiekimo ministerijos raštus jis linkęs tik „pasiskaityti“.

Taip pat noriu pridurti, kad kol kas NVTKA būstinės, kurioje galėtų priimti interesantus, neturi dėl finansinių priežasčių. Bet veikiame pagal galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus ir esame atviri – svarbiausi NVTKA dokumentai yra pateikti www.nvtka.lt, kiti dokumentai asociacijos nariams pageidaujant pateikiami gyvai per susitikimus arba elektroniniu būdu. Gyvename 21-ajame amžiuje, todėl asociacija yra prisitaikiusi prie šio amžiaus teikiamų technologinių galimybių. Jos numatytos ir notariškai patvirtintuose asociacijos įstatuose. NVTKA yra Juridinių asmenų registre įregistruota organizacija; visi dabartiniai nariai yra Lietuvos Respublikos piliečiai, pilnamečiai asmenys, esame sąžiningai ir legaliai veikianti organizacija.

Suprantu „Busturo“ generalinį direktorių – jis tiesiog nenori pripažinti padarytos klaidos – veikia žmogiškasis faktorius. Natūralu ir tai, kad nėra gerai susipažinęs su nevyriausybinių organizacijų veiklos ypatumais ir šiek tiek maišo tai su uždarųjų akcinių bendrovių veiklos principais („Busturas“ yra UAB ir UAB pagrindinis tikslas yra pelnas, o fizinius asmenis vienijančių nevyriausybinių organizacijų pagrindinis tikslas yra ginti su pinigais mažiausiais susijusius interesus). Esame atviri visiems interesantams ir kviečiame rašyti elektroniniu paštu [email protected] arba skambinti tel. 8 699 12125, arba bendrauti ir diskutuoti gyvai“, – atvirai apie NVTKA veiklą pasakoja asociacijos pirmininkas J. Majauskas.

Nuotraukos autorius: Evaldas Sidikerskis.

Susisiekimo ministerija Šiaulių vežėjo „Busturas“ patvirtintas keleivių taisykles pripažino negaliojančiomis


Nacionalinė viešojo transporto keleivių asociacija (NVTKA) 2014 m. birželio 11 d. kreipėsi į Susisiekimo ministeriją su prašymu išaiškinti, ar Šiaulių vežėjas „Busturas“ turi teisę nustatyti važiavimo maršrutiniais autobusais taisykles. 2014 m. liepos 1 d. NVTKA iš Susisiekimo ministerijos gavo raštą, kad tokios taisyklės yra negaliojančios.

Tai yra beprecedentis įvykis Lietuvoje, kai keleivius aptarnaujanti bendrovė nustato taisykles klientui. Labai aiškiai matyti, kad taisyklės sukurtos ne abiejų šalių (vežėjo ir keleivio) naudai, bet konkrečiai tik vežėjo naudai.

Taip pat NVTKA, dėstydama rašte, kurį pateikė ne tik Susisiekimo ministerijai, bet ir didiesiems Lietuvos vežėjams, Šiaulių miesto savivaldybei ir tam pačiam vežėjui UAB „Busturas“, savo nuomonę, išskyrė net kelis „Busturo“ patvirtintose taisyklėse esančius punktus, prieštaraujančius Susisiekimo ministro patvirtintoms Keleivių ir bagažo vežimo taisyklėms bei Lietuvos Respublikos įstatymams.

NVTKA į minėtą raštą atsakymą iki 2014 m. liepos 6 d. kol kas gavo tik iš Susisiekimo ministerijos.

NVTKA atkreipia dėmesį, kad dėl netinkamai veikusio Šiaulių miesto savivaldybės tinklalapyje nurodyto pagrindinio elektroninio pašto [email protected], NVTKA raštą, datuotą 2014-06-11, Šiaulių miesto savivaldybei nusiuntė tik 2014-06-30. Iki to laiko NVTKA bergždžiai bandė nusiųsti raštą (kartojome 4 siuntimus). Ir tik po trečio bandymo telefonu pavyko susisiekti su Šiaulių miesto savivaldybe (bendruoju tinklalapyje nurodytu telefonu) ir išsiaiškinti, kad minėta savivaldybės el. pašto dėžutė neveikia. Raštą pavyko nusiųsti visai kitu el. pašto adresu – [email protected] .  Bet mums kilo mintis, kad be mūsų galėjo būti daugiau interesantų, taip ir nesusisiekusių su savivaldybe.

„Busturo“ generalinio direktoriaus (2014 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. 23) patvirtintas taisykles 2014-07-06 13:00 val. dar buvo galima matyti vežėjo tinklalapyje: http://www.busturas.lt/lt/vaziavimo-miesto-autobusais-taisykles T.y., praėjus 5 dienoms po Susisiekimo ministerijos išaiškinimo, kad jos yra negaliojančios.

NVTKA prašo viešojo transporto keleivių, nukentėjusių dėl 2014 m. sausio 22 d. „Busturo“ patvirtintų taisyklių, patyrusių nepatogumų ar gavusių baudą, kreiptis į taisykles patvirtinusį vežėją „Busturas“ dėl kompensacijos. Jos negavus – kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybę arba savos teises ginti Lietuvos Respublikos Teisme.